If you want to eat healthy or lose weight on a tight budget, it can feel overwhelming.  However, you don’t need to spend a small fortune every week!  I eat a (mostly) whole food diet, and I spend a reasonable amount on groceries.

There are plenty of healthy, natural foods that are surprisingly cheap. Here are 20 of the cheapest healthy foods!

  1. Eggs – $3.50 per dozen. Make scrambled eggs or a veggie omelet for an easy, cheap meal.
  2. Brown Rice – $4 per pound. Use as a meal or a side dish.
  3. Potato – 33 cents per potato. A great source of Vitamin C and potassium!
  4. Spinach – 50 cents per cup. Replace lettuce with spinach (loaded with Vitamin K, A, and calcium) for a healthier salad.
  5. Almonds – 60 cents per ounce. Almonds are filled with magnesium, iron, calcium, and potassium.
  6. Peanuts – 50 cents per ounce. Peanuts are a great source of protein, Vitamin E, and magnesium.
  7. Chicken Breasts – $2.99 per pound. A good source of lean protein.
  8. Bananas – 50 cents per banana.  Filled with fiber and potassium.
  9. Grapes – $1.50 per pound. Grapes are a nutritious snack or a delicious addition to a salad. Just keep them away from your dog!
  10. Watermelon – $5 per melon. Loaded with Vitamin C.
  11. Apples – 75 cents per apple. An apple a day keeps the doctor away!
  12. Onions – 18 cents per onion. These are loaded with antioxidants.
  13. Garlic – 30 cents per bulb. Add to a dish for some extra, natural flavor.
  14. Carrots – 50 cents each. Carrots are loaded with Vitamin A and make a perfect snack when dipped in hummus.
  15. Hummus – $2.80 for 10 oz. Made with chickpeas, tahini, and garlic, hummus is packed with vitamins and minerals.
  16. Broccoli – 50 cents per half cup. Contains high levels of folate and Vitamin C.
  17. Tofu – $3 per pound. Low in fat and high in protein, tofu makes a great addition to rice, a veggie stir fry, or pasta.
  18. Oats – $1 per pound. Oats are high in fiber and low in fat.
  19. Pumpkin Seeds – 50 cents per oz. Add pumpkins seeds to a salad or enjoy by themselves as a crunchy snack. Loaded with protein, iron, vitamins, and minerals.
  20. Quinoa – $5 for a 12 oz box.  Add it to a granola bowl or salad, or serve it as a side dish. Quinoa is high in protein and fiber, and it contains all nine essential amino acids.

 

What would you add to this list?

Do you want to spend less on groceries?

Download this free meal planning worksheet today. This resource will help you to spend less money, eat healthier, and save time!